Po co w ogóle oddawać krew?

  Dużo osób tak właśnie podchodzi do idei honorowego oddawania krwi. Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba najpierw wiedzieć, co to w ogóle jest krew i do czego jest nam potrzebna. Otóż jest to płyn ustrojowy, którego głównym zadaniem jest funkcja transportowa (m.in. tlenu, składników pokarmowych oraz hormonów), oraz zapewnienie komunikacji pomiędzy poszczególnymi układami organizmu. Ponadto krew zapewnia homeostazę, tzn. utrzymanie równowagi wodnej i elektrolitowej, regulację wartości pH oraz temperatury ciała. Krew składa się z wyspecjalizowanych komórek oraz z osocza, - które zresztą też można oddawać. Dzięki pracy mięśnia sercowego jest pompowana poprzez tętnice we wszystkie rejony ciała i wraca do serca za pośrednictwem żył niekiedy wyposażonych w zastawki. Swoją czerwoną barwę krew zawdzięcza hemoglobinie, a właściwie zawartej w niej grupie hemowej, odpowiedzialnej za wiązanie tlenu.
  Człowiek ma jedną z czterech grup krwi. W krwinkach czerwonych występują dwa antygeny - antygen A i B. Obecność antygenów A i B świadczy o tym, że mamy grupę AB, a posiadanie jednego antygenu zalicza nas do grupy A lub B. Natomiast brak jakiegokolwiek antygenu kwalifikuje nas do grupy 0. Oprócz grupy krwi układu AB0 człowiek może posiadać na swych krwinkach antygen Rh D (85% ogółu ludności) - wtedy taką krew określa się jako Rh dodatnią. Pozostałe 15% ludzi nie ma tego antygenu. Taką krew określa się jako Rh ujemną.

GRUPA KRWIWYSTĘPUJE U
A Rh +32%
0 Rh +31%
B Rh +15%
AB Rh +7%
A Rh -6%
0 RH -6%
B Rh -2%
AB Rh -1%

  Z krwi pełnej pobranej od jednego dawcy można wyprodukować koncentrat krwinek czerwonych, koncentrat krwinek płytkowych lub osocze świeżo mrożone.
  W samym województwie pomorskim w 2010r doszło do 442 wypadków drogowych, z czego ranne zostały 552 osoby a zginęło 14 osób. Doliczając do tego operacje i przekładając na obszar całego kraju łatwo można wywnioskować, jaka liczba osób potrzebuje transfuzji krwi. Tak zwane "banki krwi" posiadają odpowiednie zapasy, aby nie zabrakło krwi, ale również, aby nie marnowała się, ponieważ można ją przechowywać maksymalnie 42 dni. Brak krwi najmocniej odczuwany jest w wakacje, kiedy zwiększa się liczba wypadków i zarazem krwiodawcy wyjeżdżają na urlop, przez co nie oddają tego bezcennego leku.
Pamiętaj! KREW JEST LEKIEM RATUJĄCYM LUDZKIE ŻYCIE I MOŻE BYĆ WYTWORZONY TYLKO Z KRWI DRUGIEGO CZŁOWIEKA!